بوتاکس یک داروی تزریقی است که با فلج کردن عضلات باعث از بین بردن خطوط پوستی می‌شود. این دارو از سم بوتولونیوم نوع A ساخته شده که به صورت موقتی باعث فلج شدن عضلات می‌شود. علت اصلی ایجاد چین و چروک‌های متحرک صورت، حرکت عضلات است. پس اگر آن‌ها را فلج کنیم، خطوط صورت هم محو می‌شوند.

تزریق بوتاکس از جمله روش‌های کم‌تهاجمی جوانسازی پوست است و به عنوان روشی ایمن و موثر برای از بین بردن خطوط ظریف و همچنین چین و چروک‌های اطراف چشم بیشترین کاربرد را دارد. البته برای رفع خطوط بقیه‌ی بخش‌های صورت مثل خط اخم یا خطوط افقی پیشانی هم می‌توان از طریق تزریق بوتاکس به پیشانی استفاده کرد.

همچنین افرادی که دچار تعریق بیش از حد کف دست خود می‌شوند می‌توانند از تکنیک تزریق بوتاکس برای درمان این مشکل استفاده کنند. چرا که تزریق بوتاکس برای تعریق کف دست روشی بسیار موثر و کم‌هزینه محسوب شده و کاندیدهای انجام آن می‌توانند در یک جلسه درمانی چند دقیقه‌ای از شر این مشکل آزار دهنده خود راحت شوند. بنابرانی برخلاف تصور اغلب افرادی که فکر می کنند تزریق بوتاکس برای اهداف زیبایی و جان‌سازی پوست استفاده می‌شود دارای مزایای درمانی بسیاری نیز است. از دیگر موارد درمانی بوتاکس می‌توان به تعریق بیش از حد زیر بغل‌ها و کف پا، درمان دردهای میگرن، از بین بردن اسپاسم‌های عضلانی اشاره کرد. توجه داشته باشید که تزریق بوتاکس کف دست به دلیل نیاز به مهارت و تخصص بالا حتما باید توسط پزشک متخصص در این زمینه و در محیطی استاندارد انجام شود. 

بوتولونیوم نوع A چیست ؟

بوتولونیوم نوع A که تقریباً تمامی داروهای تزریقی بوتاکس از آن ساخته شده‌اند، نوعی ماده‌یِ سمی برای اعصاب یا نوروتوکسین است که می‌تواند عملکرد اعصاب را به طور موقت از کار بیندازد. عضلات ارادی بدن (مثل آن‌هایی که در صورت قرار دارند) در صورتی منقبض می‌شوند که پیام انقباض از طرف مغز و از طریق اعصاب حرکتی به آن‌ها برسد. در صورتی که در محل عضله، سم بوتولونیوم وجود داشته باشد، عملکرد عصب حرکتی مختل شده و عضله فلج می‌شود.

بوتولونیوم به صورت طبیعی توسط باکتری کلستردیوم بوتولونیوم تولید می‌شود. در حالتی که بوتولونیوم توسط باکتری تولید شود، یکی از کشنده‌ترین سم‌های تولید شده در طبیعت به شمار می‌رود. برای یک انسان ۷۰ کیلوگرمی، تنها ۷۰ میلی‌گرم از این سم می‌تواند کشنده باشد. بوتولونیوم همان سمی است که در صورت نجوشاندن غذاهای کنسروی، باعث بوتولیسم می‌شود که بیماری‌ کشنده‌ای است.

 

آیا تزریق بوتاکس ایمن است ؟

 

نترسید! بوتولونیوم استفاده شده در داروی بوتاکس، خطرات سم اصلی که توسط باکتری تولید می‌شود را ندارد. به علاوه زمانی این سم کشنده است که وارد گردش خون ما شود. در استفاده‌های درمانی بوتاکس، تنها به صورت موضعی از این سم استفاده می‌شود.

از نظر سازمان FDA، وزارت بهداشت ایران و تقریباً تمامی سازمان‌های نظارتی درمان و سلامت، تزریق بوتاکس برای استفاده‌های درمانی یا جوانسازی پوست، ایمن و بی‌خطر شناخته می‌شود. به چند نکته‌ی زیر توجه کنید:

·         در کشور آمریکا، از سال ۱۹۸۹ تا سال ۲۰۰۳ تنها ۳۶ نفر بعد از تزریق بوتاکس دچار عوارض جانبی شدید شدند. ۱۳ نفر از این افراد، به دلیل مشکلات زمینه‌ای دچار عوارض شده بودند و مشکلات پیش آمده ارتباطی با تزریق بوتاکس نداشته است.

·         براساس مطالعات، تنها ۳ درصد از بزرگسالانی که تزریق بوتاکس دریافت می‌کنند، دچار عوارض جانبی شدید می‌شوند. در بسیاری از این موارد علت بروز عوارض، تزریق دارو به دست افراد غیرپزشک یا استفاده از مواد نامناسب است.

·         طبق پژوهش‌های انجام شده، خطرات تزریق بوتاکس به منظور زیباسازی و جوانسازی پوست، به شدت کمتر از عوارض بوتاکس در موارد استفاده‌های درمانی است. در آمار ذکر شده تقریباً تمام کسانی که دچار عوارض حاد شده بودند، تزریق‌های درمانی بوتاکس را دریافت کرده بودند.

·         دوز بوتاکس استفاده شده برای خطوط پوستی بسیار کم و بی‌خطر است. در استفاده‌های درمانی بوتاکس، از دوزهای بالاتری استفاده می‌شود؛ برای همین احتمال وقوع عوارض جانبی بیشتر است.

 

مزایا، عوارض و هر آنچه که باید در مورد تزریق ژل و چربی بدانید!

تزریق ژل

تکنیک‌های تزریق به دلیل غیر تهاجمی بودن توانسته‌اند توجه بسیاری از افراد را در حوزه زیبایی و جوان‌سازی پوست به خود جلب کنند. در میان تمامی روش‌های موجود تزریق ژل به دلیل بی‌خطر و بدون عارضه جانبی بودن توانسته با استقبال بسیاری از افراد روبرو شود. چرا که در حال حاضر ژل‌هایی با ترکیبات کاملا طبیعی و بدون ضرر وارد بازار شده‌اند. البته توجه داشته باشید که جهت رسیدن به نتیجه مطلوب نهایی انتخاب یک کلینیک معتبر و پزشک متخصص در این زمینه اهمیت بسیار بالایی دارد.

ما نیز در این مقاله به بررسی طرز تزریق ژل، پاسخ به سوال‌های متفاوت در این خصوص از قبیل تزریق ژل بعد از چند روز اثر میکند؟ هزینه تزریق ژل چه قدر است؟ و هر آنچه که باید قبل از اقدام به این کار بدانید صحبت کرده‌ایم. همراه ما باشید تا به صورت کاملا اجمالی و دقیق با این تکنیک زیبایی و جوان سازی آشنا شوید.

تزریق ژل چگونه انجام می شود؟

 

چند سالی می­شود که تزریق ژل به منظور جوانسازی پوست  و یا حجیم کردن نواحی مختلف صورت (لب، گونه، چانه و…) و بدن سر و صدای زیادی به پا کرده است. ژل‌ها ترکیبی از مواد شیمیایی و زیستی هستند که با اخذ مجوز از سازمان جهانی غذا و دارو FDA، در سراسر دنیا به منظورها مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. با تزریق اصولی و صحیح این فیلرهای پوستی در نقاط مناسب، می‌توان به راحتی حجم از دست رفته پوست صورت که منجر به ایجاد چین و چروک شده است را بازگرداند.

تزریق ژل از جمله روش‌های کم هزینه و بی‌خطر است و عوارض کمی نیز در بر دارد. به همین دلیل هر ساله بیش از 1 میلیون خانم و آقا اقدام به استفاده از این روش درمانی برای جوانسازی پوست خود می نمایند. نحوه تزریق ژل به صورت زیر خواهد بود:

تزریق ژل از جمله روش های کم هزینه، و مناسب بوده و عوارض کمی نیز در بر دارد. به همین دلیل هر ساله بیش از 1 میلیون خانم و آقا اقدام به استفاده از این روش درمانی برای جوانسازی پوست خود می نمایند. به صراحت می توانیم بیان کنیم بعد از تزریق بوتاکس ، فراگیرترین و محبوب ترین روش جهت جوانسازی پوست، تزریق ژل است.

 

و حالا، تزریق چربی چگونه انجام می شود؟

 

تزریق چربی را در اصل می‌‌توان گونه‌ای از پیوندهای اوتولوگ (autologous Transplantation) یا همان پیوند ارگانی از خود فرد به خودش به شمار آورد؛ همچنین بدیهی ست که این پیوند را می‌باید یکی از شیوه‌های جوانسازی پوست یا به تعبیری دیگر یک عمل زیبایی نیز دانست؛ چراکه در عمل جابه‌جایی چربی از ناحیه‌ای در بدن هر فرد به ناحیه‌ای دیگر که آسیب‌دیده یا به فرورفتگی و افتادگی ست که دچار شده، معمول به‌خاطر بازیابی زیبایی ست که صورت می‌گیرد. همچنین باید اشاره کرد که این شیوه شیوه‌ای کاملا ایمن و بی‌خطر، با طول عمر و ماندگاری‌ای بسیار بالاتر از نمونه‌های مشابه است؛ چراکه در این شیوه filler یا همان پرکننده  به جای آن که ماده‌ای شیمیایی و ناشناخته برای بدن باشد، همان چربی‌ای خواهد بود که از بدن خود فرد برداشته خواهد شد؛ پس کاملا مشخص است که تزریق چربی گرفته شده از بدن خود فرد در مقایسه با سایر حجم‌دهنده‌ها یا همان انواع ژل‌ها اگرچه روشی تهاجمی‌تر می‌تواند به شمار رود اما ماندگاری‌ای بسیار بیشتر خواهد داشت و به‌تقریب می‌توان گفت که بخش بیشتر آن به هیچ وجه جذب پوست و دیگر ارگان‌‌های بدن نخواهد شد.

و اما در توضیح این نکته که چرا تزریق چربی در مقایسه با تزریق دیگر پرکننده‌ها و ژل‌ها تهاجمی‌تر است باید گفت که این عمل صرفا به‌دلیل برداشت چربی ست که در این قیاس تهاجمی‌تر شناخته‌شده، حال آن‌که همین شیوه در مقایسه با بسیاری دیگر از جراحی‌های زیبایی، عملی به‌کل سرپایی بوده و برداشت چربی مورد نیاز نیز درد و خونریز و بدون ایجاد ‌هیچ زخمی به پایان می‌‌رسد و در بیشترین حالت ممکن، فرد پس از یک‌هفته بهبودی کامل خود را بازخواهد یافت.